023W poniedziałek 29 maja uczniowie należący do szkolnego Koła Teatralnego wraz z ich opiekunką Anetą Szewczyk przenieśli nas w pradawne czasy Słowian. Inscenizacja - związana z realizacją w Naszej szkole projektu historyczno-ekologicznego "W Ogrodzie Życia" - odbyła się w naszym parku i dotyczyła Nocy Kupały.

Potocznie to święto Słowian nazywane było Sobótką i związane było z letnim przesileniem słońca. Chrześcijaństwo te pogańskie zwyczaje bardzo długo zwalczało. Aby zatrzeć słowiańską tradycję, Kościół katolicki znalazł temu świętu patrona. Jest nim św. Jan i stąd druga nazwa tego święta - Noc Świętojańska. Noc Kupały była jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt. Kupalnocka poświęcona była przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym w tym okresie szczególnie oczyszczającą moc.

Dlatego w Naszym parku nie zabrakło tych ważnych elementów. Można zaryzykować stwierdzeniem, że Noc Kupały była dla naszych przodków świętem podobnym do dzisiejszych walentynek, choć o wiele ciekawszym. W inscenizacji nie zabrakło stałych punktów Kupalnocki tj. zapalanie ogniska i roznoszenie płomienia, puszczanie wianków na wodzie, palenie ziół, tańce i skoki przez ognisko. Przytoczono również fragmenty jednego z najpiękniejszych zabytków literatury polskiej, czyli "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jana Kochanowskiego. Na zakończenie uczniowie mieli odnaleźć ukryty w parku legendarny kwiat paproci. Zwycięstwo i słodka niespodzianka przypadły Jakubowi Myjakowi z klasy 1c.

Całość inscenizacji dopełniły melodie:

"O drzewa" - ballada słowiańska

"Słowiańska mantra wewnętrznej siły i zdrowia"

"Wianeczek - Noc Kupały"

"Modlitwa słowiańska"

"Kwiat jednej nocy" Alibabki

Niezbędne rekwizyty - wianki - wykonała niezastąpiona Nasza artystka - Pani Iwona Niemas.

Tekst: Aneta Szewczyk

Zdjęcia: Micheline Martyńska