DSC 5323Uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję spotkania ze strażakami - ochotnikami. Na zaproszenie katechetki w środę (9 maja) przybył do nas ks. Piotr Olszówka, kapelan strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta i Gminy Lubomierz, który w latach 2007-2009 uczył religii w naszej szkole. Towarzyszył mu najlepszy strażak OSP w powiecie lwóweckim, 20-letni Łukasz Moszczyński z Lubomierza.

Goście, którzy przeszli wielogodzinne szkolenia specjalistyczne uprawniające ich do udziału w różnorodnych akcjach ratunkowych, opowiedzieli o swojej służbie w OSP "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Słowa te, które oprócz wizerunku św. Floriana (patrona strażaków) widnieją na stule księdza kapelana, są hasłem służby zarówno w ochotniczej jak i państwowej straży pożarnej.

Na co dzień strażacy-ochotnicy zajmują się swoją pracą zawodową, którą przerywają na dźwięk syreny wzywającej na wyjazd do różnego rodzaju akcji ratowniczych. Oprócz gaszenia pożarów są to także wypadki drogowe, klęski żywiołowe i inne zdarzenia zagrażające zdrowiu i życiu ludzi lub zwierząt. Ponadto strażacy prowadzą działalność profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży, przeprowadzając pogadanki oraz pokazy z zakresu ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Strażacy z jednostki OSP z Lubomierza, która zajęła I miejsce w powiecie lwóweckim w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" na najlepszą jednostkę OSP Dolnego Śląska, organizują również różnego rodzaju akcje charytatywne na rzecz osób potrzebujących wsparcia finansowego na leczenie czy rehabilitację. Włączają się też w organizację uroczystości państwowych i religijnych. Z inicjatywy księdza kapelana wspólnie z innymi jednostkami z terenu gminy świętują Dzień Strażaka, organizują spotkania opłatkowe i bale karnawałowe, w których uczestniczą także rodziny druhen i druhów strażaków.

Podczas spotkania młodzież mogła zobaczyć strój galowy księdza kapelana, koszarówkę do noszenia na co dzień oraz strój bojowy, obowiązujący strażaka podczas akcji; ten ostatni można było nawet przymierzyć.

Tekst: Brygida Gucwa