Home Dni europejskie Dzień włoski
Dzień włoski

Dnia 10 czerwca 2003 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kamiennej Górze obejrzeli Dzień Europejski - DZIEŃ WŁOSKI przygotowany przez Szkolny Klub Europejski wraz z Samorządem Uczniowskim Gimnazjum nr 1.
- Dzień dobry Państwu. Na imię mam Katarzyna, jestem pilotem wycieczek do Włoch. Witam Państwa w imieniu własnym i organizatora czyli biura podróży "Mały Europejczyk". Kierowcą w czasie całej naszej podróży będzie pan Adrian. Po Włoszech będzie nas oprowadzał Giorgio Rossi. Proszę wygodnie zająć swoje miejsca. Nasza droga do granicy włoskiej jest długa, trwać będzie około 18 godzin. Jechać będziemy przez Brno - Znojmo - Wiedeń - Graz - Klagenfurt - Tarvisio - Wenecja. Życzę przyjemnej podróży.

Proszę Państwa, jesteśmy w Wenecji, teraz przesiądziemy się do gondoli. Przepływamy wzdłuż Canale Grande, które ma długość 4 km i delektujemy się widokiem eleganckiej wizytówki miasta. I tak oto dotarliśmy do Placu świętego Marka. Stanowi on historyczne centrum Wenecji. Napoleon nazwał to miejsce najpiękniejszym salonem świata. Czasem w listopadzie i grudniu możemy oglądać tu niecodzienny widok, gdy plac zalany jest całkowicie wodą, a turyści tłoczą się na rozstawionych dookoła platformach. Pałac Dożów - siedziba dożów i najwyższych władz Republiki Weneckiej. Między fasadą wschodnią a więzieniem przerzucono Most Westchnień. Nie ma jednak nic przyjemniejszego, niż włóczenie się po labiryntach wąziutkich uliczek i odkrywanie coraz to nowych niespodzianek. Kiedy zejdziemy ze szlaku żółtego oznaczonego żółtymi tabliczkami, na nic nie przyda się mapa i tak się zgubimy. Dlatego lepiej dać się ponieść fantazji, w ten sposób można trafić na czarujące placyki, wąziutkie kanały i opustoszałe mostki.

Warto również wybrać się na dłuższą wycieczkę po lagunie i odwiedzić słynne wysepki - Murano i Burano. Murano a dokładnie pięć wysepek opanowanych przez szklarzy. Wytwarzane są tu wszystkie barwne i drogi cacka, które można nabyć w sklepach całej Wenecji. Na Burano znajduje się słynna w całej Europie szkoła koronkarstwa. Jak zatem Państwo widzą w Wenecji nie można się nudzić.

Zapraszam Państwa do autokaru, ruszamy w dalsza drogę. Przed nami Piza, która słynie z Krzywej Wieży. Dalej Proszę Państwa mijamy Asyż, a w nim trzeba zobaczyć klasztor i gotycka bazylikę świętego Franciszka. W kościele znajduje się krypta z grobem świętego Franciszka, freski Giotta. Idąc dalej po mieści dochodzimy do kościoła świętej Klary, gdzie w krypcie mieści się grób świętej Klary. Oba kościoły są remontowane po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło te okolice kilka lat temu.

Dojeżdżamy proszę Państwa do Florencji, gdzie czeka na nas Giorgio Rossi.

- O ciao Giorgio, come stai? - Ciao , benissimo.

Florencja, stolica Toskanii, jest miastem typowo renesansowym.

Proszę Państwa dojeżdżamy do Werony. Tu Szekspir umieścił akcję tragedii "Romeo i Julia".

Nie będę Julią wierną na balkonie,

Nie będę Julią nawet w snach,

Nie będę Julią to mi nie pasuje,

Nie będę Julią nie ten czas. - Georgio Rossi - Roma - capitale d?Italia, capoluogo del Lazio, e forse la citta piu ricca di storia del mondo intero. E stata fondata, secondo la legenda, il venti primo aprile settecento cinquanta tre, da Romolo, tratello gemello di Remo, figli del dio Marte e di una nobile vestale, abbandonati in una cesta alle acque del Tevere e salvati da una lupa, divenuta per questo simbolo Roma. Citta eterne, situata inizialmente su sette colli, e capitale soltano da quando l?Italia si e unita in un solo stato, e cioe dal mille ottocento settanta. Le epoche di massima fioritura delle citta e di cui rimane il maggior numero di monumenti e opere d?arte sono state due:l?antichita e l?epoca barocca. Ci limitiamo a ricordare per l?antichita: il Colosseo con il vicino Arco di Constantino, il Foro Romano (con la Curia, gli archi di Settimio Severe di Tito, la Casa delle Vestali, il Tempio di Saturno), le terme di Caracalla; per il rinascimento e il barocco: le basilische di Santa Maria Maggiore e di San Giovanni in Laterano, la Chiesa del Gesu, il Palazzo del Quirinale; le numerose fontane, da quelle di Piazza Navona all?imponente Fontana di Trevi; i grandi e splendidi parchi.

- Katarzyna - Cała równina wokół Neapolu, nad która góruje Wezuwiusz, jedyny w okolicy czynny wulkan, jest szachownicą pól i ogrodów, usianą małymi białymi domami. Dzięki ziemi użyźnionej materiałem wulkanicznym jest jednym z obszarów rolniczych o największej produkcji we Włoszech, znanym z owoców, pomidorów, uprawy winorośli i oliwek. Hoduje się tu bawolice, z których mleka otrzymuje się mozarellę, główny obok pomidorów składnik pizzy neapolitańskiej. Ojczyzna pizzy jest właśnie Neapol. Duże znaczenie mają strefy archeologiczne ? Herkulanum i Pompeje, gdzie dzięki długiej, wytrwałej pracy ujrzały światło dzienne resztki dwóch miast rzymskich, pogrzebanych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

A na koniec proszę Państwa udamy się na festiwal piosenki do San Remo. Romina Power i Al Bano w piosence - "Felicita". Felicita' e' tenersi per mano, andare lontano
la felicita' e' il tuo sguardo innocente
in mezzo alla gente la felicita'
e' restare vicini come bambini la felicita', felicita'

Dziękuję Państwu za wspólną wycieczkę...mam nadzieje że dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia za rok.

Po przedstawieniu przedstawiciele wszystkich klas gimnazjalnych wzięli udział w konkursie o Włoszech. Nagrodą dla najlepszych była pizza, a dla pozostałych uczestników makaron spaghetti.