Home Dni europejskie Dzień francuski
PDF Drukuj Email
Dzień francuski
 
Dnia 31 maja 2004 w Zespole Szkół - Gimnazjum nr 1 w Kamiennej Górze odbył się Dzień Europejski - DZIEŃ FRANCUSKI przygotowany przez Szkolny Klub Europejski wraz z Samorządem Uczniowskim.

PRZEWODNIK

- Dzień dobry, a właściwie bonjour. Oto kolejne państwo w naszej wyprawie po Europie. Zaczynamy naszą podróż po Francji. Francja jest trzecim co do wielkości krajem Europy, jedną z największych potęg gospodarczych świata. Odegrała doniosłą rolę w Europie. Stąd pochodzili wielcy myśliciele, pisarze, artyści, reżyserzy i projektanci mody. Francja słynie z wykwintnych dań i wspaniałych win.


Stolica państwa jest Paryż, a językiem narodowym język francuski.

TURYSTA
- A co ciekawego zobaczymy w Paryżu?

PRZEWODNIK

- Stolica Francji jest miastem bogatym w muzea, galerie sztuki oraz zabytki. Najsłynniejsze to Luwr, Centrum Pompidou i wieża Eiffla. Jest ona symbolem Paryża i jedną z najbardziej popularnych znanych budowli na świecie. Wieża Eiffla stoi na polu Marsowym, nieopodal Sekwany. Wzniesiono ją w związku z Wystawą Światową w 1889r.(?)


TURYSTA
- Dlaczego na tej ulicy tak dużo malarzy?

PRZEWODNIK

- Paryż od dawna przyciągał turystów, jest tu wiele pięknych miejsc do malowania. Ta ulica to Montmartre ? strome wzgórze od 200 lat związane z artystami. Mieszkało tu wielu przybyszów z innych krajów, którzy tu tworzyli swe dzieła sztuki. Podobnie było w innych zakątkach Francji ? Prowansja, Owernia, Szampania to regiony, gdzie malarze znajdowali niezwykłe krajobrazy, fascynujących ludzi. Stąd artyści czerpali pomysły do swoich płócien. Francja szczególnie przypadła do gustu impresjonistom. Pozostały po nich obrazy, które do dziś osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Przykładem może być van Gogh, Monet, Sisley, Manet.

 

Dzisiaj uliczni artyści tworzą głównie z myślą o sprzedaży swych dzieł turystom. Dzielnica zachowała jednak wiele z klimatu przedwojennego, nieco wiejskiego, apaszowskiego przedmieścia. (?)


TURYSTA
- A zanim Luwr stał się jednym z największych muzeów sztuki na świecie to był rezydencja władców?

PRZEWODIK

- Tak, pierwszą twierdzę wybudował w 1190 roku król Filip August, potem przez stulecia kolejni władcy przebudowywali Luwr. Najnowszym dodatkiem jest szklana piramida, która jest wejściem do muzeum, otwarta w 1989 roku.

 

Od kilku lat, raz w roku organizowany jest ?dzień dziedzictwa narodowego?. Tego dnia Francuzi mogą zwiedzać bezpłatnie 8300 budowli i pomników narodowych. (?)


PRZEWODNIK

- Znajdujemy się przed Łukiem Triumfalnym. W bitwie pod Austerlitz w 1805 roku, Napoleon odniósł swe największe zwycięstwo i obiecał żołnierzom, że ?wrócą do domu pod tryumfalnymi łukami?. Rok później rozpoczęto budowę łuku, ale zakończono ją 30 lat później.(?)


KONFERANSJER

- Od 1903 roku we Francji organizowany jest najsłynniejszy wyścig świata Tour de France. W ciągu 3 tygodni kolarze pokonują ponad 4000km.


Widzimy ostatni odcinek wyścigu. Na metę wjeżdża zwycięzca!!!(?)

TURYSTA
- Pani przewodnik, czy możemy odpocząć w tej kawiarence?

PRZEWODNIK

- Tak, zajmijmy stoliki. TURYSTA- GarsonKELNER- Oui mademoiselle?
TURYSTA- La glace a la vanille et deux café s'il vous plait.KELNER- Je vous propose le dessert avec des fruits exotigues.TURYSTA- Alors deux dessetrs et deux cafes.KELNER- D?accord, attendez une seconde.TURYSTA- MerciKELNER- Je vous remercie aussi.PRZEWODNIK- Zapraszam na nocny rejs po Sekwanie. Niemal wszystkie ważne budowle Paryża stoją nad rzeką albo w bliskiej odległości. Po rzece pływają bateaux mouches ? stateczki wycieczkowe, wożące turystów. Wsiadajmy.


Pont de Grenelle a na nim Statua Wolności ustawiona w 1885 roku.

Oryginał stoi w Nowym Jorku. Dalej Pola Marsowe, wieża Eiffla, kościół Inwalidów -

Dome des Invalides - w krypcie znajduje się dom Napoleona; Musee de l?Orangerie;

Musee d'Orsay, ogrody Tuileries; Luwr; i na wyspie Il de la Cite - katedra Notre -

Dame.
TURYSTA
- A co jutro będziemy zwiedzać?

PRZEWODNIK

- Jutro opuszczając Paryż, zatrzymamy się w Wersalu ? pięknej rezydencji królewskiej. Zwiedzimy piękne wnętrza rezydencji i ogrody wersalskie ? strzyżone w symetryczne wzory. Kolejnym etapem naszej wycieczki są zamki nad Loarą ? wielkie, monumentalne budowle obronne z pięknymi wieżami i ogrodami. Ale to dopiero jutro. Dziś dziękuję za mile wspólnie spędzony dzień.


- Merci, au revoir.

 
 Gimnazjum Nr 1, Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów zawartych na tej stronie bez zgody autorów zabronione!
Powered by Joomla!; free resources by SG website hosting

.