PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   

CAM00814W dniach 3-6 lipca odbyła się Baltic Sail 2014 - największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska. Była to jej 18. edycja, ale dla Nas bardzo szczególna. Wziął w niej udział Dawid Mordarski (1c), jeden z osiemnastu laureatów ogólnopolskiego konkursu ekologiczno-fotograficznego "Energię czerpię z wody" zorganizowanym przez Program Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Parada 11 żaglowców i kilkudziesięciu towarzyszących im jachtom, łodziom i kajakom odbyła się na Mołtawie w ostatni dzień imprezy, 6 lipca. Prowadził Generał Zaruski - flagowy żaglowiec miasta Gdańska, zbudowany w Szwecji w 1939 roku. To własnie na nim znaleźli się laureaci konkursu Programu Edukacji Morskiej, oklaskiwani przez tysiące zgromadzonych na Targu Rybnym ludzi. Tym szkolnym statkiem żaglowym sterował kapitan, Jerzy Jaszczuk.

W paradzie wzięły udział znakomite międzynarodowe jednostki: dwumasztowiec Joanna Saturna (najstarszy, 111-letni  żaglowiec, zbudowany w 1903 roku w Holandii, służący do połowu ryb, w tym roku przypłynął z Finlandii), 40-metrowa szwedzka Baltic Beauty (największy żaglowiec zlotu), Kapitan Borchardt - najstarszy żaglowiec pływający obecnie pod polską banderą (zwodowany w Holandii w 1918 roku i służący początkowo jako oceaniczny statek towarowy), Baltic Star (zbudowany jako drewniany kuter rybacki na stoczni w Darłowie w 1947 roku) czy też Libava - najmniejszy, pochodzący z Łotwy żaglowiec.


Udział w paradzie dostarczył Nam niezapomnianych wrażeń. Ale dla Dawida to nie koniec. Tego samego dnia, po warsztatach fotograficznych poprowadzonych przez gdańskiego fotografa Macieja Kosycarza, wraz z innymi laureatami konkursu wypłynął w tygodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej, zawijając m.in. do Litwy, Niemiec czy Szwecji.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Dawidowi i jego opiekunowi, Panu Krzysztofowi Pawłowskiemu.

 

Więcej:

www.programedukacjimorskiej.pl

http://nowa.pomorska.tv/informacje/materialy/gdansk/rozpoczal-sie-festival-baltic-sail-w-gdansku

http://m.trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/5,106540,16279097,Wszystko__co_plywa__bylo_na_Motlawie__Parada_Zaglowcow.html

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/wielka-parada-zaglowcow-w-sercu-gdanska,338064.html

http://www.tvp.pl/gdansk/aktualnosci/spoleczne/parada-zaglowcow-na-motlawie-konczy-sie-baltic-sail/15942265/parada-zaglowcow-na-koniec-baltic-sail/15942285

  
 Gimnazjum Nr 1, Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów zawartych na tej stronie bez zgody autorów zabronione!
Powered by Joomla!; free resources by SG website hosting

.