Udział w XIII Festynie Archeologicznym w Biskupinie, zwiedzanie Gniezna i Ostrowa Lednickiego ? to tylko niektóre atrakcje trzydniowej wycieczki, będącej udziałem 40 uczniów naszej szkoły.
W trasę z Kamiennej Góry do Biskupina młodzież wyruszyła w środę (19.09.) wczesnym rankiem. Na miejscu Festynu Archeologicznego gimnazjaliści mogli zobaczyć m.in. pokazy tańców szkockich zespołu ?Comhlan?, bitwę Słowian z Bałtami i obronę osady jaćwieskiej przed Krzyżakami. Ponadto sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy procesów obróbki lnu, kucia uzbrojenia bałtyjskiego, handlu wymiennego między Bałtami a kupcami rzymskimi, pokaz orki pradziejowej czy też odczynianie uroków. Po całodniowych atrakcjach młodzież udała się na nocleg do Chomiąży Szlacheckiej.
Następny dzień wyprawy (czwartek, 20.09.) upłynął głównie pod znakiem zwiedzania.
A było co zwiedzać. W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uczniowie mogli m.in. samodzielnie ulepić naczynia z gliny. Następnie promem udali się do Ostrowa Lednickiego, jednego z najważniejszych miejsc dla historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego Ostrów było to jedno z głównych miejsc obronnych i administracyjnych naszego kraju. To tutaj książę Mieszko I w 966r. prawdopodobnie przyjął wraz ze swym dworem chrzest. Gimnazjaliści zwiedzili m. in. dochodzące do 3m wysokości ruiny rezydencji Mieszka I (pałac wraz z kaplicą) oraz kościoła z początków panowania Bolesława Chrobrego.
W drugiej części dnia młodzież miała okazję do spędzenia czasu wolnego na starym mieście w Gnieźnie.
Właśnie Gniezno było ostatnim głównym punktem na mapie wycieczki (piątek 21.09.). Nie mogło obyć się oczywiście bez zwiedzenia najważniejszego zabytku - Katedry Wniebowzięcia NMP znajdującej się na Wzgórzu Lecha i związanej była z kultem św. Wojciecha. Jego żywot ilustrują brązowe Drzwi Gnieźnieńskie z XII w., które na uczniach wywarły ogromne wrażenie.
Tego dnia w Gnieźnie gimnazjaliści odwiedzili także Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie poznali dziedzictwo polskiego średniowiecza i obejrzeli różnorodne zbiory.
Wyprawa zakończyła się powrotem do domów w piątek wieczorem. Mimo zmęczenia i zawrotu głowy od wielości atrakcji, wszyscy powtarzali jedno ? szkoda, że tak krótko.
Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu wycieczki do miejsc pamięci narodowej, dofinansowanego przez MEN, a podjętego przez Panią Joannę Bodzek. Młodzież podczas wyjazdu była pod opieką Pań: Anny Durlak, Joanny Bodzek i Beaty Majdy.